در سنین سالمندی به علت تغییرات فیزیولوژیک ایجاد شده در مغز و عضلات شاهد تغییراتی در گفتار و زبان سالمندان خواهیم بود . در این سنین برخی از توانایی های گفتاری رشد کرده و بهتر می شوند. مثلا طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده توانایی انسان در داستان گویی با افزایش سن بالا می رود.

برخی دیگر از توانایی های گفتاری کاهش می یابد. البته این تغییرات طبیعی است و به تدریج بعد از ۶۵ سالگی پدید می آیند. مهم ترین این تغییرات عبارتند از :

۱-کاهش حجم گفتار : فرد سالمند کمتر از گذشته حرف می زند و در مهمانی ها و محافل خانوادگی کمتر وارد بحث می شود.
۲-کاهششنوایی: با افزایش سن، تغییرات مشهودی در کاهش شنوایی(سنگین شدن گوش) بروز می کند. فرد سالمند دیگر نمی تواند اصوات ضعیف را بشنود و گفتار دیگران را به راحتی درک کند. در این موارد اغلب از اطرافیان می خواهد تا بلندتر صحبت کنند یا صدای تلویزیون را بلندتر کنند. همچنین کاهش ادراک گفتار در سالمندان، علاوه بر افت شنوایی به دلیل ضعف حافظه کوتاه مدت نیز بروز می کند.
۳-بروز مشکلاتی در واژه یابی (پیدا کردن کلمه مورد نظر) : فرد سالمند ممکن است در هنگام صحبت کردن بارها کلمات مورد نظر خود خصوصا اسامی افراد، اشیا و اماکن را به خاطر نیاورد و همین امر باعث بروز وقفه در روند گفتار وی می شود. در این هنگام فرد احساس می کند کلمه یا اصواتی از آن را به خاطر می آورد ولی توان بیان آن را ندارد به اصطلاح کلمه نوک زبانش است ولی نمی تواند آن را به طور کامل بازیابی نماید. این مشکل بیشتر در میان سالمندانی دیده می شود که بیش از ۸۰ سال داشته و از تحصیلات کمتری برخوردارند سطح بالاتر تحصیلات و یا مطالعه ی مستمر در طول زندگی تا حد زیادی احتمال بروز این مشکل را کاهش می دهد.
۴-کوتاه شدن طول جملات:
سالمندان در مقایسه میانسالان از جملات و عبارات کوتاه تری استفاده می کنند. به عبارت دیگر سطح پیچیدگی نحوی گفتار سالمندان کاهش می یابد.

۵- کاهش ادراک خواندن :از دیگر تغییراتی که در سالمندی رخ می دهد کاش توانایی درک متن است .
مطالعات نشان می دهد فرد سالمند در مقایسه با جوانان و میانسالان مطالبی را که میخواند ، کمتر درک می کند.
۶-کاهش شدید سرعت نوشتن

۷- اختلال در تلفظ اصوات گفتار به خصوص در سالمندانی که دندان های خود را از دست داده اند ،دیده می شود.
موارد فوق دربرگیرنده ی مشکلات گفتاری ناشی از بیماری های دوران سالمندی مانند دمانس و آلزایمر یا سکته های مغزی نیست .